روانشناسی کودک

روانشناسی کودک

خلاصه: توضیح در مهمانیها کودک خود را به نمایش نگذارید؛ این شعرو بخون خاله بشنوه، برقص همه ببینن، و…… اینها به کودک فشار و استرس وارد می کند و علاوه برآن تشویق هاي زیاد ازحد دیگران کودک را محتاج توجه و تشویق بار می آورد معمولا در اینگونه مواقع تشویقهای دیگران بالاتر از کاری ست که […]

توضیح

در مهمانیها کودک خود را به نمایش نگذارید؛
این شعرو بخون خاله بشنوه، برقص همه ببینن، و……
اینها به کودک فشار و استرس وارد می کند و علاوه برآن تشویق هاي زیاد ازحد دیگران کودک را محتاج توجه و تشویق بار می آورد
معمولا در اینگونه مواقع تشویقهای دیگران بالاتر از کاری ست که کودک انجام می دهد. این باعث می شود کودک در مسیر رشد متوقف شود. چون می بيند با کوچکترین کار خود بالا ترین حد تشویق را دریافت کرده است
تشویق بیش از حد باعث خودشیفتگی کودکان می شود و آنها را منزوی و تنها و تافته جدا بافته کرده و در آينده در روابط اجتماعیشان مشکل ایجاد می كند. این کودکان هیچ كس را درحد و اندازه خودشان نمی بينند.

قصه و تأثیر آن در یادگیری

تحقیقات نشان داده است کودکانی که از دورۀ آمادگی و پایۀ اول دبستان برایشان کتاب خوانده و قصه گفته اند، در پایۀ ششم در خواندن و نوشتن از بهترین دانش آموزان بوده اند.آنها زبان و بیان نوشتاری روانی داشته اند و مهارت آن ها در استفاده از حروف ربط و جمله های وابسته برای سازگار کردن مطالب و افکار خود چشمگیر بوده است .بررسی کتاب، برپایی نمایشگاه های موضوعی ، برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی برای بالا بردن مهارت های هنری هم چون نویسندگی ، نقاشی ، خطاطی ، مجسمه سازی ، موسیقی ، قصه گویی و کارهای دستی و هنری ، از دیگر فعالیت های مؤثر در بالا بردن توان کودکان است.
بهترین کتاب هایی که کودکان را به بلند خوانی تشویق می کند کتاب هایی است که تکرار زبانی دارد. کتاب های تصویری بدون متن هم برای تمرین قصه گویی و تقویت زبان گفتار و نوشتار مناسب است . هر کتابی می تواند کودک را به آفریدن قصۀ خودش تشویق کند.
ادبیات به شیوه های گوناگون باعث رشد عاطفی کودکان می شود . داستان های علمی – تخیلی ، آن ها را به تأمل و اندیشه در بارۀ آینده وا می دارد. داستان های واقع گرای نو کودکان را نسبت به شناخت انسان امرزی و رابطه اش با محیط زیست کنجکاو می کند . کودک به کمک ادبیات با شیوه های برخورد انسان ها و دشواری های زندگی خود آشنا می شود و از شخصیت های داستان ها می آموزد چگونه گرفتاری های مشابه را رفع و احساس دیگران را درک کند.

نکاتی در مورد بازی های کودکانه

مهم است بدانیم حداقل زمان بازی با کودک دو ساعت است .در غیر این صورت کودک تخلیه ی روحی نشده و این نیاز در وی به صورت عقده باقی می ماند پس اگر والدینی کودکشان را به پارک یا محلی برای بازی و تفریح بردند ، تا قبل از این زمان او را محروم نکنند .

 • بازی خانه سازی
  کودک را صاحب اختیار بار می آورد
  و به او می آموزد که باید ساخت
 • بازی ترکاندن باد کنک
  برای رفع عقده ها و رهایی از خجالتی بودن مفید است .
  به کودک می فهماند که بزرگترین چیزها ( مشکلات ) هم به دستان تو می ترکد ! می فهماند که عقده هایت را بترکان .
  (البته اگر کودک از صدای ترکاندن بادکنک نترسد)
 • خمیر بازی
  منعطف بودن را به طور غیر مستقیم به او می آموزد و به او می فهماند لج باز نباش و گاهی هم تو تغییر کن .
 • تلفن بازی
  بازی که در آن والدین با استفاده از دو عدد گوشی تلفن با کودکشان تلفنی صحبت می کنند ، این بازی بهترین وسیله برای ارتباطی کردن و آموختن روابط عمومی و فوق العاده موثر در رفع خجالتی بودن کودک است و اورا اجتماعی و سرزبان دار بار میآورد.

علائم و نشانه‌های افسردگی در کودکان

 • بیش از حد فعال بودن کودکان
 • برهم ریختن خواب
 • کم‌اشتهایی و حتی بی‌اشتهایی
 • معمولاً افسردگی حول‌و‌محور فعالیت‌های عادی و طبیعی کودک می‌باشد.
 • پرخاشگری، میل به دعوا، تجاوز به حریم و حقوق دیگران، زدن دیگران و حتی زدن پدر و مادر یا خودزنی
 • حالات خیال‌پردازی، گفت‌وگوی بیش از حد با خود، اصرار به بازگو کردن توهمات و مطالب بی‌پایه که حتی برخی اوقات تا مرز دروغ‌گویی پیش می روند

معمولاً اضطرابی درباره موضوعات و مطالب مختلف پیدا می‌کنند و نگرانی خود را به موضوعاتی بسیار عجیب و غریب مرتبط می‌کنند
گریه، ناله و زاری

کاربردی
ما سال اول زندگى كودكانمان به آنها ياد ميدهيم راه بروند و حرف بزنند و اولين قدم و اولين كلامشان ما را بسيار هيجان زده ميكند. اما بقيه عمرشان از آنها ميخواهيم ساكت باشند يا آرام بنشينند، و اين بسيار غم انگيز است .

از سر راه كودكانمان كنار برويم و اجازه بدهيم دنيا را كشف كنند، با نكن، دست نزن، بشين، ساكت باش، گريه نكن، نميشه، نميتونى، خراب ميشه،
تنها سدى در برابر خوبيهاى پنهان در وجود بچه ها خواهيم گذاشت.

كافيست براى پرورش كودكانمان تنها كنارشان باشيم و از آنها مراقبت كنيم نه آنكه روبرويشان قرار بگيريم و تبديل به سدى شويم و راه شكوفايى آنها را ببنديم.

چرا كودكان مي ترسند؟

كودكان با سه ترس طبيعي به دنيا مي ايند:
١. ترس از هر پديده جديد و تازه، كه ميتوان در برخي از نوزادان و كودكان ان را مشاهده كرد.
٢. ترس از صداي بلند كه باعث وحشت در كودكان و نوزادان ميشود.
٣.ترس از خالي شدن ناگهاني زير پا و به دنبال ان احتمالا ترس از بلندي
انسان بين ٢ تا ٥ سالگي ترس از حيوانات كوچك و تاريكي را تجربه ميكند.
٦ تا ٩ سالگي ترس از حوادث طبيعي مثل طوفان رعد و برق و حتي باران و برف
٩ تا ١٢ سالگي ترس از بيماري و مرگ
١٣ تا ١٦ سالگي قضاوت و نظر مردم براي نوجوان اهميت ويژگي را پيدا ميكند.
كودكان تا هفت سال بسيار تخيلاتي هستند و فرق بين تخيل و واقعيت را نميدانند. بنابراين ديدن كارتون يا شنيدن داستان ميتواند باعث ترس در كودكان شود.
بازي هاي كامپيوتري دليل ترس و كابوس در كودكان است.
ترساندن يا تهديد كودك از خدا، جهنم، پليس، لولو و غيره تاثيير بدي در كودك دارد.
كودكاني كه بيشتر از بقيه كودكان مي ترسند ميتوانند زمينه ارثي وسواس يا اضطراب را داشته باشند.

اگر یک روز سخت و پرمشغله را پشت سر گذاشته اید، لطفا تلافی آن را سر بچه ها در نیاورید. همه ما در زندگی روزهای سخت و پرکار داریم، ولی باید آرامش خود را حفظ و راهی برای کاهش خستگی روزانه پیدا کنیم.

سعی کنید وقتی کنار افراد خانواده بویژه کودکان هستید، شاد و پرانرژی باشید، زیرا بچه ها پدر و مادر شاد و پرانرژی می خواهند، نه پدر و مادر خسته و عصبی.

این نکته مهم است، زمانی که فرزندتان با شما صحبت می کند مدام کلام او را قطع نکنید، چراکه احساس می کند تمایلی به شنیدن حرف هایش ندارید، لذا از حرف زدن با شما دلسرد می شود.
همیشه سعی کنید صبور باشید و به حرف فرزندتان بدقت گوش کنید، زیرا این گونه به او می فهمانید، آن قدر برایش ارزش و احترام قائلید که حاضرید تمام حرف هایش را بشنوید.

با این روش می توانید متوجه مشکلات ریز و درشت فرزندتان بشوید و بموقع به او کمک کنید. به اهداف و احساساتش احترام بگذارید و همیشه به او بگویید چقدر دوستش دارید.

پدر خوب!
به حرف های جزئی و کم اهمیت کودکت با دقت و حوصله گوش کن…
تا در نوجوانی حرف های بااهمیت و مهم اش را برای تو بگوید.

بهترین ترکیبی که هر پدر و مادری می‌توانند داشته باشند
پدری است که در پشت چهره‌ی قاطع خود، مهربان باشد

نوجوان

نوجوان دلسرد بدرفتاری می کند؛ اما نوجوان دلگرم، شهامت همکاری، آزمودن چیزهای نو و مسئولیت پذیری دارد
با ابراز عشق، تشویق کردن و گذراندن اوقات خوش با نوجوان، به او دلگرمی دهید.

شیر و کودکان

شیر منبع کلسیم برای کودکان و نوجوانان است. مصرف ۲ لیوان شیر و یا خانواده لبنیات در طی روز می تواند به راحتی نیاز روزانه کلسیم کودکان و نوجوانان را تامین کند.
مصرف روزانه کلسیم راهی ساده و کاربردی برای رشد مناسب و پیشگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی است.
اگر به هر دلیلی فرزندان شما شیر نمی خورند یادتان باشد میزان استفاده از جایگزین ها مهم است .
برای مثال یک لیوان شیر برابر با ۴ فنجان کلم بروکلی و ۷ فنجان اسفناج است.
یعنی در طی روز این میزان سبزیجات را تا دو برابر به فرزندان خود برسانید و یا در غذاهای آن ها استفاده کنید.

کودکان با قصد بدی پا به این دنیا نگذاشته‌اند. آنها نمی‌خواهند ما را خسته کنند، صبرمان را بیازمایند یا عصبانیمان کنند. آنها با نیاز به عشق، محبت و تعلق خاطر پیش ما آمده‌اند

والدين عزيز؛
‌هرگز فكر نكنيد هرچه سختگيرتر باشيد بهتر ميتوانيد فرزندتان را تربيت كنيد.

قوانین ذهنی خودتان را با پرداختن به کودک به او قالب نکنید.

والدين سختگير دو نوع بچه پرورش ميدهند يا فرد مضطرب،نگران، وسواسی،

كه به خود بسيار سخت ميگيرد و با وجود موفقيتهايش هيچ لذتی از زندگی نميبرد و
يا فردی لجباز و فراری از كار!

والدين عزيز با سختگيری نميتوانيد فرزندی موفق،سالم و خوشبخت تربيت كنيم.

چون همیشه مایوس و نا امید در انتظار رسیدن به حس خوب آرامش خواهد ماند.

و با درماندگی آموخته شده اشتیاقی برای انجام کار ندارد و خشم حاصل از این ناکامی به شکل لجبازی و بی انگیزگی گریبان والدین را خواهد گرفت.

دکتر فرهنگ هلاکویی

هر انسانی ممکن است اشتباه كند اما اجازه ظلم كردن را ندارد.

مراقب باشيم در مقابل اشتباه فرزندمان، رفتار ظالمانه ايى نداشته باشيم.

اجازه دهید فرزندتان خانه را زیر‌ و رو کند…

از حدود ۹ ماهگی به بعد کودکان دست به‌کار می‌شوند که خانه را به‌هم بریزند و والدینشان را از این کار حسابی عصبانی کنند.
یکی از دلایلی که کوچولوهای خانه دست به چنین کارهایی می‌زنند بی‌حوصله شدن آنها است، آنها معمولا از روی بیکاری به وسایل خانه رو می‌آورند.

اما خبر‌ خوش اینجاست که کودکان کنجاوتر در آینده افرادی موفق‌تر می‌شوند.
به همین دلیل روانشناسان به والدین توصیه می‌کنند خیلی کودکان را از این کار منع نکنند و حداقل اجازه دهند آنها در اتاق خودشان ریخت‌و‌پاش کنند، چراكه به‌هم‌ ریختن وسایل موجب می‌شود اعصاب کودک آرامش بگیرد و حتی سیستم ایمنی آنها تقویت شود.
جالب اینجاست که به‌هم ریختن وسایل موجب ترشح هورمونی در کودکان می‌شود که رشد آنها را دو برابر می‌کند.

قرار نیست فرزندان تکلیف را به بهترین شکل و بدون اشتباه انجام دهد
بگذارید اشتباه کند چون اشتباه بخشی از مسیر یادگرفتن است
بعد از اینکه تکالیفش راانجام داد، اشتباهات را با هم برطرف کنید

آيا ما والدين خوبى هستيم؟

كافى است نگاهى به عكس پروفايلها و صفحات مجازى كنيم؛ سارينا خنديد، سارينا غذا خورد، سارينا خوابيد، سارينا جيش كرد، سارينا گفت مامان، و سارينا و ساريناها…

ما با بچه هايمان شبيه ملكه ها و ستاره هاى هاليوودى رفتار ميكنيم، از بدو تولد دوربين به دست هر حركتش را ثبت ميكنيم، همان حركت ها و رفتارهايى كه قرنهاست نسل بشر انجام داده و رشد طبيعى يك انسان است حالا همگى شده اند رفتارهاى حيرت انگيزى كه شايسته تقدير و ديده شدن هست.. ما ميخواستيم والدين خوبى باشيم… پس تمام هم و غممان شد كشف بهترينها… بهترين مدرسه، معلم، تغذيه، كلاسهاى فوق العاده ى به درد نخور…

گروهى از ما به همين هم اكتفا نكرد و رنج هجرت را هم تحمل كرديم كه بچه هايمان در بهترين باشند، گمان نكنيد بعد از مهاجرت آرام شديم كه حالا كشف هاى جديد داشتيم، خداى من چه كسى ميداند مدرسه اى كه جان لنون ميرفته بهتر است يا مدرسه سلين ديون؟! فرانسوى بخواند يا انگليسى؟ پيانو بنوازد يا ويالون ؟ عده ديگرى حتى از ما هم بيشتر بچه هايشان را دوست داشتند انقدر كه گفتند ” دنيا به اندازه كافى براى بچه ى ما زيبا نيست پس نمى آوريمش” واو… چقدر مسئول و عاشق!…

هفته گذشته بايد جواب ايميلى را ميدادم مبنى بر اين فاجعه كه چرا پسرم در خواب جيش كرده! آخر ميدانيد بايد تحقيق شود كه اعلى حضرت تحت فشار يا استرسى نبوده باشند! جيش عصرانه اصلا موضوع ساده اى نيست! چند روز پيش بين همه اين عكس ها و فيلمها از مامان امير على و دويست گرم اضافه وزن پريناز و حساسيت فصلىِ ” همه ى زندگيم” عكسى برايم آمد از يك پسربچه كه به دوربين زل زده بود، نميدانم حتى عكس ، واقعى است يا نه ؟ كجاى اين مملكت است ،؟پسرى كه دست نداشت و پدرش با بطرى آب معدنى برايش دست ساخته بود! باورتان ميشود پسرى كه بايد كلاس پنجم ميبود تازه با دستش كه يك بطرى آب بود تمرين نوشتن ميكرد، تصوير آن نگاه از جلوى چشمم نميرفت ، حالم از خودم به هم ميخورد… از خودم كه ديروز سه بار بابت سردى هوا از پسرم معذرت خواسته بودم ! بله ، بابت سردى هوا !

راستش هر چقدر به بچه خودم و هم نسلانش نگاه ميكنم به جز نسلى نازپروده كه كيفهايشان را هم مادر و پدرانشان حمل ميكنند و هميشه گويى يك غول چراغ جادو براى خواسته هايشان دارند چيزى نميبينم … راستش ما به طور اغراق آميزى مادرى/ پدرى ميكنيم چون به طور غم انگيزى كودكى نداشتيم و در واقع هر دو سر بازنده ايم… ما همه كار ميكنيم و هميشه هم عذاب وجدان داريم كه آيا مادر- پدر خوبى بوده ايم؟ با همه اين دويدن ها و هزينه ها من يكى كه چيزى جز نسلى ضعيف و لوس نميبينم…و والدينى با حسرت و روياهاى از دست رفته…

در هلند که بزرگ‌ترین صادرکننده‌ی گل جهان است، دانشمندان آزمايشي را انجام داده اند:
آن‌ها بچه‌های یک مهدکودک را به مزارع گل‌ها بردند، و به آن‌ها گفتند كه در مسیرهایی که بین ردیف‌های گل وجود داشت بازی کنند يا راه بروند يا حتی بدوند ولی مواظب باشند كه به گل‌ها صدمه نزنند.

نتيجه‌ی اين آزمون بسيار جالب بود؛ آن‌ها ملاحظه می‌كنند جاهایی که بچه‌ها در آن بازی کردند، گل‌ها با نشاط تر و شاداب‌تر شدند و زودتر هم رشد کردند!
دانشمندان نتیجه‌ی تحقیقات خود را به دولت هلند اعلام کردند.
دولت هلند بخشنامه‌ای به مهد کودک‌ها داد که هر مهد کودک موظف شد هفته‌ای یک روز، مهد را تعطيل کرده و بچه‌ها را به مراکز پرورش گل برده و اجازه دهند تا در آن‌جا به بازی مشغول شوند. اين كار باعث شد كه محصول گل‌ها به طرز چشمگيری افزايش پيدا كند و كودكان نيز دارای نشاطی مضاعف شدند.
نشاط و شادابی نه فقط انسان‌ها بلکه به تمام موجودات زنده انرژی مثبت می‌دهد و عشق به زيستن را افزايش می‌بخشد، از نشاط و شادمانی و انرژی فرزندانمان بهره ببریم.

كودكی كه اغلب موردغفلت واقع میشود، ممكن است پس ازمدتی كشف كند كه اگر جنگ ودعوا راه بیندازد ودیگران را آزار دهد، مورد توجه قرار می گیرد .
علت بسیاری از رفتارهای منفی کودکان و نوجوانان، دریافت توجه است.

علت لجبازی کودک یا خشم درونی اوست که ناشی ازاضطراب وتنش هایش است

و یا مشکلات فیزیکی مثل گرسنگی، خستگی وخواب است…
هر چه هست یک سر طناب شمایید. وارد بازی لجبازی کودک نشوید…

گاه والدين براي خريدكفش کودک ساعتهاوقت ميگذارند
اما
زماني رابراي بازی و ارتباط باکودک اختصاص نمیدهند، و شكايت ازنداشتن زمان ميكنند.

اینها،بهانه ست اگربرایشان وقت نگذارید هستندکسانی برایشان وقت بگذارند.

نقش های دوره نوجوانی

نوجوانان در دوره های زندگی خود نقش های مختلفی را بازی می کنند.
گاهی می خواهند مثل شیر شجاع و جسور و نترس باشند. یورش می برند ، می غرند و پیش می روند.
اما واقعیت این است که شکننده تر ،ظریف تر و حساس تر از آن چه فکر می کنیم هستند.
گول غرش های آنها را نخورید…
شاید مانند گربه ای اهلی نیاز به نوازش بیشتری دارند.،،،،

میزان امنیت کودک در محیط خانه به سه آیتم بستگی دارد:

۱- بتواند هر سوالی که در ذهنش بوجود آید از ما، والدین، بپرسد (۳۳درصد امنیت)
۲- بتواند هر احساسی که دارد به ما بگوید (۳۳درصد امنیت)
۳- بتواند هر اتفاقی که برایش رخ میدهد به ما بگوید (۳۳درصد امنیت)

کودک ما تا چه حد در محیط خانه امنیت دارد؟؟

مسئولییت پذیری

والدین انتظار دارند فرزند نوجوانشان فراموش نکند کارها و وظایف شخصی خود را در منزل انجام دهد، گویی این کار نشان دهنده مسؤولیت پذیری اوست! نوجوانان حتی وقتی خودشان در طراحی برنامه ای همکاری کرده اند بازهم فراموش می کنند برنامه را به طور منظم و مستمر دنبال کنند ، چون این کارها در فهرست اولویتهای آنان مقام اول را ندارند. این به معنی بی مسؤولیتی آنان نیست. بلکه به این معناست که آنان نوجوان هستند. یک یادآوری دوستانه مشکل بزرگی ایجاد نمی کند.

از حس شوخ طبعی خود برای این کار استفاده کنید و سعی کنید زیاد بحث نکنید. مثلاً یادداشتی بنویسید. اگر مجبور شدید حرف بزنید می توانید فقط از او بپرسید : «چه قراری باهم داشتیم؟»

سلام كردن هنگام ورود به جمع براي كودكان سخت است زيرا كودك با هجوم اطلاعات مواجه مي شود بهترين روش اين است به كودك زمان بدهيم.
با بازي كردن با عروسكها ميشود سلام كردن را به كودك آموخت.

تضمین
بهترین قیمت

ارسال
به سراسر کشور

ضمانت
اصل بودن کالا

پرداخت
در محل

موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0