داستان برند لگو: آجرهای پلاستیکی که دنیای بازی کودکان را متحول کرد

داستان برند لگو: آجرهای پلاستیکی که دنیای بازی کودکان را متحول کرد

خلاصه: آخرین باری که با آجرهای پلاستیکی اسباب بازی لگو مواجه شدید، کی بود؟ خوشبختانه این اسباب بازی در میان اسباب بازی‌های محبوب تمام نسل‌ها به شمار می‌آید و برای بسیاری شنیدن نام لگو و مواجه شدن با آجرهای پلاستیکی آن یادآور خاطرات کودکی است. یک حقیقت در مورد برند LEGO وجود دارد و آن را […]

آخرین باری که با آجرهای پلاستیکی اسباب بازی لگو مواجه شدید، کی بود؟ خوشبختانه این اسباب بازی در میان اسباب بازی‌های محبوب تمام نسل‌ها به شمار می‌آید و برای بسیاری شنیدن نام لگو و مواجه شدن با آجرهای پلاستیکی آن یادآور خاطرات کودکی است.

یک حقیقت در مورد برند LEGO وجود دارد و آن را نمی‌تواند کسی انکار کند: اسباب بازی محبوب برای تمام سنین. به دلیل همین محبوبیت است که در حال حاضر تعداد شخصیت‌ها و فیگورهای لگو در جهان از جمعیت حال حاضر جهان بیشتر است و برای هر یک از ما 62 قطعه لگو وجود دارد. حتی برخی از این قطعات لگو که در جهان وجود دارند، به شما تعلق داشته باشد و در خانه آنها را داشته باشید.

البته همه اینها به سن و نسل شما بستگی دارد. اولین اسباب بازی‌های لگو که احتمالاً از کودکی می‌توانستید داشته باشید یک اتوبوس چوبی، کامیون، هواپیما یا یک حیوان بوده است.

این آجرهای کوچک رنگارنگ و پلاستیکی، طبق آنچه برخی می‌گویند در سال 1949 خلق نشدند، بلکه در سال 1958 معرفی شدند. دایره پیشرفت و رشد برند لگو در دهه‌های 60، 70، 80 و از آن به بعد به طور مداوم گسترش پیدا کرد و با ادامه ساخت این اسباب بازی تا به امروز، نسل جدید نیز فرصت بازی با وسیله‌ای جذاب و خاطره انگیز را به دست آورده‌اند.

تاریخچه برند لگو

داستان برند لگو

سال 2022 نودمین سالگرد تولد لگو است که اوله کرک کریستیانسن، نجاری از یک خانواده کشاورز فقیر از بیلوند، دانمارک، برای اولین بار شروع به ساخت این اسباب بازی کرد. دورانی که اوله کرک در آن زندگی می‌کرد دوران رکود بود و زندگی با درآمد شغل نجاری نمی‌گذشت. به همین خاطر، اوله کرک باید راه دیگری برای تأمین مخارج زندگی خود پیدا می‌کرد. او شروع به ساخت وسایل مینیاتوری مانند تخته اتو، نردبان و مواردی از این دست کرد و اینجا بود که متوجه شد این اقلام توانایی و پتانسیل تبدیل شدن به اسباب بازی را دارند. اسباب بازی‌های ساخته شده توسط او فوراً موفق شدند. دو سال بعد، او نام شرکت خود را LEGO نامگذاری کرد و با تلفیق دو کلمه دانمارکی leg  و  godtکه به معنی “خوب بازی کردن” است، به این نام رسید.

یکی از دلایل عملکرد خوب این شرکت توانایی به دست آوردن و رسیدن به موفقیت از فاجعه‌ای بود. به عنوان مثال، در طول دورانی که اسباب بازی یو یو بسیار محبوب بود، لگو برای کودکان دانمارکی به میزان بالا ساخته شد و باعث شد که این اسباب بازی جایگاه اول را از یو یو بگیرد. کارخانه یو یو با حجم بسیار بالای اسباب بازی فروش نرفته مواجه شد. لگو در این زمان به این کارخانه پیشنهاد داد که تمام اسباب بازی‌هایش را به او بدهد تا آنها را خرد کند تا برای ساخت لاستیک‌های کامیون‌های جدید برند لوگو استفاده کند. با انجام این کار باز هم برند لگو و خرید اسباب بازی های برند لگو رکورد پرفروش‌ترین اسباب بازی‌های دنیا را زدند.

اگر قبل از سال 1949 اسباب بازی‌هایی شبیه به آجرهای برند لوگو وجود داشت و شما با آنها بازی می‌کردید، باید بگوییم که آنها اصلاً LEGO نبودند، بلکه می‌توان آنها را نمونه‌های اولیه اسباب بازی‌های لگو بدانیم که یک اسباب بازی ساز انگلیسی به نام هیلاری پیج آنها را طراحی کرده بود.

برای 80 سالگی LEGO در سال 2012، یک فیلم کوتاه انیمیشن به نام The LEGO Story تولید شده است.

لگو یک امپراتوری جهانی

پیج، مردی باهوش و متفکر بود که هفته‌ای یک روز را در مهد کودک‌های مختلف می‌گذراند و سعی در درک روانشناسی کودکان داشت. او را به عنوان یکی از قهرمانان گمنام تاریخ اسباب بازی می‌دانند.

او در سال 1940 اولین آجرهای ساختمانی وصل شدنی به هم را ساخت. اما با این حال، او سراغ ساخت دیگر اسباب بازی‌ها رفت، به همین خاطر و در حالی که پیج سرگرم کارهای دیگر در مورد ساخت و تولید اسباب بازی بود، این دانمارکی‌ها بودند که این آجرها را به یک امپراتوری جهانی چند میلیون پوندی تبدیل کردند. در پنج سال اول، فروش کند بود اما اوله کرک اطمینان داشت که در پایان کیفیت این روند را از بین خواهد برد و لگو به اسباب بازی اول دنیا تبدیل خواهد شد.

توجه او به جزئیات فوق العاده بود. این توجه او به جزئیات از اینجا می‌آید که در زمانی که در حال ساخت اسباب بازی‌های کوچک چوبی بود، پسرش برای اینکه پول بیشتری ذخیره کند و در واقع صرفه جویی کند، اعلام کرد که به جای سه لایه لاک الکل روی چوب‌ها، دو لایه لاک الکل زده است. اوله کرک عصبانی شد و پسرش را با عجله به ایستگاه راه آهن فرستاد تا اسباب بازی‌ها را برگرداند و کار را به درستی انجام دهد.

داستان برند لگو

این داستان بخشی از افسانه‌های شرکت لگو است. روی تیشرت‌های کارمندان در کارخانه اصلی LEGO در بیلوند، دانمارک آمده است:

“Kun det bedste er godt nok”. “فقط بهترین‌ها به اندازه کافی خوب هستند.”

آنها حتی مانند خود اسباب بازی‌ها رفتار می‌کردند و می‌کنند. مکان شادی که هم اکنون و پس از گذشت چند سال مشاهده می‌شود، کارخانه ساخت اسباب بازی‌های لگو است. تمام کارمندان این کارخانه سختکوش و همچنین دارای روحیه شاد هستند. این روحیه به مدیران نیز سرایت می‌کند: آنها به جای کارت ویزیت، کاریکاتورهای کوچک شکل لگو را با جزئیات چاپ شده از خود پخش می‌کنند. این همان روحیه کودکانه‌ای است که در کارخانه‌های تولید اسباب بازی‌های لگو جریان دارد.

دامنه انتخاب بسیار بزرگ در اسباب بازی‌های لگو

نسل جدید کودکان هیچ وقت این مزیتی که در حال حاضر در انتخاب اسباب بازی و نوع آن دارند را درک نمی‌کنند.

امروزه طرفداران لگو برای خرید اسباب بازی محبوب خود انتخاب‌های بسیاری دارد؛ این انتخاب با آجرهای بزرگ Duplo برای کودکان نوپا آغاز می‌شود. سپس به انتخاب‌های جذاب‌تر برای نوجوانان و کودکان سن بالاتر به لگوهای برگرفته از فیلم‌های محبوب مانند جنگ ستارگان، داستان اسباب بازی و غیره می‌رسد تا مجموعه‌های نمایشی با مضامینی مانند آتلانتیس یا بلویل که در زمان خرید اسباب بازی برای دختران بهترین گزینه هستند. کیت‌های ساختمانی سازی لگو، دیگر حرفی برای زدن باقی نمی‌گذارند و بسیاری از بزرگسالان نیز علاقه به خرید این نوع اسباب بازی دارند و حتی در زمان خرید اسباب بازی های پسرانه نیز، اولین انتخاب هستند.

در زمان قدیم تنها مدل اسباب بازی‌های لگو آجرهای رنگارنگ مستطیل و مربع شکل بودند که کودکان با استفاده از آنها خلاقیت را در خود تقویت می‌کردند و شروع به ساخت وسیله‌ای جذاب می‌کردند.

ساخت هر چیزی با آجرهای لگو

داستان برند لگو

می‌توان گفت که آجرهای لگو خلاقیت را در افرادی که به هیچ عنوان ذهن خلاقی ندارند نیز تقویت می‌کند. به عبارت دیگر اگر حتی به تعداد انگشت‌های دست از آجرهای لگو داشته باشید، می‌توانید با همان تعداد هر چیزی را بسازید.

در سال 2011، طرفداران لگو دو ماه وقت صرف ساخت یک درخت کریسمس با ارتفاع 38 فوت از 600000 آجر در ایستگاه St Pancras در لندن کردند، در حالی که دیگران با استفاده از مینی فیگورهای LEGO تابلوفرش درست کردند تا برخی از وقایع مهم سال را از لیبی به نمایش بگذارند. حتی این اسباب بازی و چیزهایی که با آن ساخته می‌شد به کاخ باکینگهام نیز راه پیدا کرد و با استفاده از آجرهای لگو، نمایی از دوک و دوشس کمبریج در بالکن کاخ و پس از عروسی‌شان ساخته شد.

پتانسیل نامحدود لگو باعث شده است که این نه تنها یک اسباب بازی برای کودکان باشد، بلکه یک وسیله سرگرم کننده و مطلوب برای بزرگسالان برای جمع کردن ذهن و دور شدن از استرس شود. لگو در سال‌های اخیر با مجموعه‌های نوستالژیک خود سعی در به دست‌آوردن توجه در طیف وسیعی از مخاطبان و حتی افراد بالغ و بزرگسال کرده است.

لگو و دنیایی در حال تغییر

با آگاهی بیشتر جامعه، لگو مجبور شد گام‌هایی برای سازگاری و تغییر با زمان بردارد. لگو به عنوان یک تولید و مصرف کننده بزرگ پلاستیک (تخمین زده می‌شود سالانه حدود 90،000 تن پلاستیک در این کارخانه اسباب بازی سازی استفاده می‌شود) با انتقادهایی روبرو شده است تا اسباب بازی‌های خود را با محیط زیست سازگارتر سازد. در سال 2018 این شرکت اعلام کرد که نوع جدیدی از پلاستیک ساخته شده از نیشکر به دست آورده است و اعلام کرد که تا سال 2030 استفاده از پلاستیک و ضرر به محیط زیست را به صفر می‌رساند.

استراتژی‌های فعلی برند لگو برای کاهش ضایعات شامل کاغذ و مقوای بسته بندی نیز می‌شود و این شرکت قصد دارد تا سال 2025، پس از درخواست‌های مصرف کنندگان – از جمله کودکان، میزان ضایعات و زباله باقی مانده از بسته بندی‌های خود را نیز به صفر برساند.

نیلز بی کریستینسن، مدیر اجرایی گروه LEGO، در سال 2020 گفت: “ما از میلیون‌ها کودک که خواستار اقدام فوری‌تر در مورد تغییر آب و هوا شده‌اند، الهام گرفته‌ایم.” ما نامه‌های زیادی از کودکان در مورد محیط زیست دریافت کرده‌ایم که از ما می‌خواهند تا کاغذ و مقوا را از بسته بندی حذف کنیم. “

برای تشویق مردم به اهدا مجموعه‌ها و قطعات لگو برای استفاده مجدد و متوقف کردن روند انداختن آنها به زباله‌ها، لگو  LEGO Replay را راه اندازی؛ طرحی که به افراد این امکان را می‌دهد لگوهای بلااستفاده را به کودکان نیازمند برسانند. در حال حاضر این سرویس فقط در کانادا و ایالات متحده آمریکا در دسترس است، اما لگو قصد دارد آن را گسترش دهد. در زمان نوشتن این مقاله 136،078 کیلوگرم لگو به این طرح اهدا شده است.

نکاتی جالب درباره برند لوگو

داستان برند لگو
 • در انگلیسی برای جمع بستن کلمه LEGO از حرف s استفاده نمی‌کنند و این کلمه را برای حالت جمع به همان شکل ساده یعنی LEGO نام می‌برند. در فارسی نیز هیچ وقت لگوها گفته نمی‌شود و آن را به صورت اسباب بازی‌های لگو جمع می‌بندیم.
 • LEGO مخفف “leg” و “godt”، “خوب بازی کن” در دانمارکی است.
 • سالانه 20 میلیارد قطعه LEGO تولید می‌شود.
 • هر ثانیه 7 ست لگو در سراسر جهان فروخته می‌شود.
 • لگو بزرگترین تولیدکننده لاستیک در جهان است که سالانه حدود 700 میلیون لاستیک تولید می‌کند.
 • برای هر فرد روی کره زمین 62 آجر لگو وجود دارد.
 • 4.8 میلیون قطعه لگو در سال 1997 در دریا گم شد و این قطعات هنوز در دریا وجود دارند.
 • شش آجر لگو هشت شاخه را می‌توان به 915 میلیون روش مختلف ترکیب کرد و سازه ساخت.
 • تخمین زده می‌شود که لگو از 90،000 تن پلاستیک در ساخت اسباب بازی‌های خود استفاده می‌کند.
 • Colosseum بزرگترین مجموعه لگو است که 9،036 قطعه در آن وجود دارد و رکورد Millennium Falcon’s را با 7,541 زده است.

لگو اسباب بازی خاطره انگیز برای بزرگسالان و همچنین اسباب بازی محبوب کودکان امروزی است. به اندازه‌ای تنوع و کیفیت در این برند بالا است که روز به روز به طرفداران آن افزوده می‌شود و همه دوست دارند تا یکی از صدها مدل آن را در خانه داشته باشند. همچنین پیشنهاد لگو برای خرید هدیه برای کودکان و نوجوانان نیز بهترین پیشنهاد می‌تواند باشد، چرا که کودکان و نوجوانان بسیار از دیدن این هدیه خوشحال خواهند شد.

تضمین
بهترین قیمت
ارسال
به سراسر کشور
ضمانت
اصل بودن کالا
پرداخت
در محل
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0