هوش هیجانی

هوش هیجانی

خلاصه: هوش هیجانی شامل آگاهی ، درک و توانایی بیان و مدیریت احساسات است. در حالی که دنیا در دوران کودکی معطوف به پیشرفت تحصیلی بوده است ، هوش هیجانی عاطفی تا حد زیادی نادیده گرفته شده است .خود کنترلی ، بخشی از هوش هیجانی ، به ویژه در پیش بینی موفقیت در کودکان بسیار مهم است.
هوش هیجانی کودک

هوش هیجانی کودک

هوش هیجانی

 

وقتی احساسات فرد بالا می رود ، اطرافیان احساس می کنند که رفتار درستی را انجام نمی دهند و رفتار هایی غیر عادی را انجام می دهند اما هر فردی وقتی کودک خردسال هست ، همه این کار ها را مرتبا انجام می دهد .

خود تنظیمی هیجانی ، تعریف وسیع و بزرگی از هوش هیجانی ، توانایی مدیریت تجربه و بیان احساسات است. با تمرین ، کودکان ظرفیت خودتنظیمی عاطفی را بهبود می بخشند.

در چهار سالگی ،بیشتر کودکان شروع به استفاده از تفکرات جدیدی در ذهنشان برای از بین بردن محرک های مزاحم خارجی می کنند.

به عبارتی دیگر و معنی راحت تری ، آنها وقتی می ترسند چشمان خود را می پوشانند و با شنیدن صدای بلند گوش های خود بیشتر بکار می گیرند که متوجه صدای اطرافشان بهتر بشوند.

کودکان تا 10 سالگی از استدلال های پیچیده تری برای تنظیم احساس عاطفی خود استفاده می کنند.

این استدلال ها را می توان به دو بخش تقسیم بندی کرد :

 مواردی که سعی در حل مسائل دارند و راهکارهایی که سعی در تحمل احساسات دارند.

هنگامی که کودکان برای حل مسائل و استدلال های خود دنبال راه های جدیدی هستند ، با شناسایی و شناختن مشکلات و یافتن برنامه ای برای بهبود و تغییر دادن آن ، درگیر مقابله با مشکل می شوند.

وقتی آن ها حس می کنند که مشکل به وجود آم ده غیر قابل حل کردن می باشد ، با تلاش بیشتری برای تحمل و کنترل مشکل ، مقابله با احساسات را درگیر می کنند.

 هوش هیجانی شامل آگاهی ، درک و توانایی بیان و مدیریت احساسات است. در حالی که دنیا در دوران کودکی معطوف به پیشرفت تحصیلی بوده است ، هوش هیجانی عاطفی تا حد زیادی نادیده گرفته شده است.

خود کنترلی ، بخشی از هوش هیجانی ، به ویژه در پیش بینی موفقیت در کودکان است. کودکانی که توانایی مهار کردن انگیزه هایشان را دارند و از حواس پرتی پرهیز می کنند ، می توانند در اجتماع با دنیای اطافشان روابط و ذفتارهای بهتری داشته و اهداف خود را به سرانجام برسانند.

یک مطالعه خیلی قوی در مدارس کودکان در زمینه کنترل خود تحقیق کرده و مطالعات پیگیری را در مورد کودکان انجام داده است.

این مطالعه نشان داده است که کنترل خود ، موفقیت بهتری را از ضریب هوشی ، وضعیت اقتصادی اجتماعی و محیط خانواده پیش بینی می کند.

آن دسته از كودكان كه از نظر خود كنترلی( هوش هیجانی) بالا بودند ، از سلامتی بیشتری نیز برخوردار بودند ، درآمد بیشتری به دست می آوردند.

احساسات 

اولین و می وتان گفت مهم ترینبخش هوش هیجانی آگاهی و درک احساسات کودک است. قبل از اینکه بتوانیم احساسات خود را کنترل و ابراز کنیم باید درک و قبول کنیم. احساسات یک دردسر نیستند ، بلکه بخشی از تکامل انسان هستند که در خدمت یک هدف هستند.

نظریه گسسته احساسات نشان می دهد که هر یک از احساسات اصلی ما برای خدمت به اهداف مشخص و ایجاد انگیزه در رفتار ما تکامل یافته است. غم و اندوه احساسی است که منحصر به فرد می تواند سرعت ما را کاهش دهد ، هم در فکر و هم در فعالیت حرکتی. این می تواند به ما این فرصت را بدهد تا در مورد منبع ناراحتی عاطفی خود تأمل کنیم و به پیشینیان آن نگاه دقیق تری داشته باشیم.

خشم ما به ما نشان می دهد که حقوق ما نقض و نادیده گرفته شده است و به ما کمک می کند تا برای محافظت در برابر اتفاقات آینده بسیج شویم. احساسات ما قابل احترام و بازتاب است.

اساساً ، کودکان به تجربه احساس این احساسات نیاز دارند و تحمل آنها را برای رشد خویشتن داری و هوش هیجانی تمرین می کنند .

افزایش هوش هیجانی

طبق تحقیقات انجام شدخ به نظر می رسد که هوش هیجانی یک پیش بینی کننده قوی و مهم برای موفقیت است .

دکتر جان گوتمن مشاهده کرد که چگونه والدین به احساسات فرزندان خود پاسخ می دهند تا درک کنند که چگونه هوش هیجانی رشد می کند.

وی دریافت که والدین به یکی از چهار روش ممکن به احساسات کودکان پاسخ می دهند:

  • والدین اخراجی احساسات کودکان را بی اهمیت می دانند و سعی می کنند آنها را به سرعت از بین ببرند ، بیشتر اوقات با استفاده از حواس پرتی.
  • والدین ناسازگار احساسات منفی را چیزی برای له شدن می دانند که معمولاً از طریق تنبیه است.
  • والدین تمام احساسات کودک را می پذیرند ، اما در حل مشکلات یا محدودیت در رفتارهای مناسب به کودک کمک نمی کنند.
  • والدین مربیگری عواطف برای احساسات منفی ارزش قائل هستند ، در بیان کودک از آنها بی تاب نیستند و با ارائه راهنمایی از طریق برچسب زدن به احساسات و حل مسئله موجود ، از تجربه عاطفی به عنوان فرصتی برای اتصال استفاده می کنند.

طی چندین دهه گذشته ، مطالعات نشان داده است که هوش هیجانی مزایای مختلفی را فراهم می کند که به کودک شما در تمام طول زندگی او خدمت می کند.

 کودکانی که سطح هوش هیجانی بالاتری نسبت به بقیه دوستان هم سن خودشان دارند در تست های استاندارد در مورد هوش هیجانی کودکان عملکرد بهتری دارند. آنها همچنین تمایل بیشتری دارند که نمرات بالاتری داشته باشند.

 مهارت های هوش هیجانی در راوبط اجتماعی به بچه ها کمک می کند تا تعارضات را کنترل کنند و روابط دوستانه تری برقرار کنند. بزرگسالان دارای سطح بالای هوش هیجانی نیز روابط بهتری را در زندگی شخصی و شغلی خود گزارش می دهند.

EQ دوران کودکی با موفقیت بالاتر در بزرگسالی هم تاثیر گذار است.

طبق تحقیقات 19 ساله که در مجله بهداشت عمومی آمریکا منتشر شده نشان داده است که:

مهارت های اجتماعی و عاطفی کودک در مهدهای کودک ممکن است موفقیت همیشگی را برای کودک داشته باشد . کودکانی که در 5 سالگی قادر به اشتراک ، همکاری و پیروی از دستورالعمل ها و قوانین بودند ، احتمالاً موفق به دریافت مدرک دانشگاهی و شروع کار بطور تمام وقت در 25 سالگی می شوند.

کودکی که وقتی احساس عصبانیت می کند می تواند خودش را آرام کند ، در شرایط دشوار به خوبی عمل می کند و کودکی که می تواند احساسات خود را به روشی سالم بیان کند ، احتمالاً روابط سالم تری نسبت به کودکی که هنگام عصبانیت فریاد می زند یا حرف های ناخوشایند می زند را حفظ می کند.

تضمین
بهترین قیمت
ارسال
به سراسر کشور
ضمانت
اصل بودن کالا
پرداخت
در محل
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0